Zenginliklerimiz

Açılır Toplanır Yüzer Özellikli Fotovoltaik Enerjili Deniz Taşıt Sistemi.

Deniz uygulamalarının en dikkat çekeni kuşkusuz “Planet Solar”dır. 35m Boyunda 23 eninde olup; yatın devasa yapısı uygulamanın pratikte marina, ürün maliyeti, kullanım ve bakım zorluğu açısından sıkıntılıdır. Yelken benzeri tasarımlar da bu alana yönelik arayışlardandır. Klasik panel tavan sistemli tekneler de harcanan enerjiyi karşılamada sıkıntılar vardır. Güncel bir uygulama da “Solar impulse”dır.72 M Kanat açıklığı 17248 pil ile güç üretimini sağlamaktadır.

Geliştirilen sistem açılır kapanır özelliğiyle, kullanıldığı taşıta genel dizaynını değiştirmeden uygun hareket alanında; (Deniz veya havada) açılarak, teknik özelliğe bağlı güç gereksinimini karşılayacak yüzey alanını sağlar. Açılma genelde makara tipi olabileceği gibi iki makaralı veya akordeon şeklinde mekanizmalarla gerçekleşir. Açılım durumunda hava esnek dubaları şişerek fotovoltaik hücrelerin yüzer halde enerji üretimni yapar. Toplama sonrasında ise klasik özellikli taşıt boyutlarına dönüşür olup, sadece depo enerjiyi kullanan elektrik motorlu yapısıyla fark oluşturur. Böylece geniş yüzeyli devasa boyutlu araçlar yerine mevcutlara da uyarlanabilecek, geniş yüzey alanlarının toplanarak boyutsal küçülmenin sağlandığı gerektiğinde yedeğinde kullanılabilen üniteye dönüşecektir.

Sistem mevcut taşıtlara monte edilebilir. Veya yüzer römork üniteler şeklinde gerektiğinde kullanılmak üzere üretilebilir. Bu türün seri üretimi ve satışı mümkündür. Yeni sistemlere uyumludur.